1. Již půlroční kočka může zabřeznout. Může mít až tři vrhy za rok, každý po 5 až 6 koťatech. To znamená, že je třeba najít každým rokem až 18 nových domovů pro koťata jedné kočky.
  2. Kastrace není příčinou tloustnutí koček. Pouze nadbytečné překrmovaní vede k nezdravému přibírání na váze. Vykastrované kočky neztratí schopnost lovit myši. Drží se blízko domova, tam se cítí být v bezpečí. Jsou také přítulnější.
  3. Nevykastrovaný kocour si značkuje své území silně páchnoucí močí. Bude to dělat jak v domě, tak i venku na zahradě. Často zmizí na celé týdny a vrátí se poraněný, někdy s infikovanými ranami. Většina koček, které skonči pod koly aut, jsou nevykastrovaní kocouři.
  4. Není nutné, aby kočka měla před kastraci alespoň jeden vrh koťat. Z čisté finančního pohledu je nákladnější březí kočku a potom i koťata krmit, než zaplatit za kastraci.
  5. Feline imunodeficiency virus (FIV) a leukémie koček jsou pro kočky nebezpečné nákazy, které ohrožují jejich život. Jsou přenášeny slinami. Když se kočky perou, možnost přenosu nákazy je větší. Vykastrované kočky se tolik netoulají, nebrání své území a neperou se s ostatními kočkami. Proto je pravděpodobnost poranění a přenosu infekce slinami minimální.