Nastává čas vánočních svátků. Pro většinu lidí je to čas veskrze poetický, plný pohody, ale na druhou stranu je pravda, že v dnešní době se tyto dny už neobejdou bez stresu a chaosu. To může negativně ovlivnit i zvířata, která s námi žijí ve společné domácnosti.
 O vánočních svátcích si my, lidé, hojně dopřáváme jídla a pití, to by však nemělo platit v případě vašich psích mazlíčků. I když se zřejmě občas neubráníme žadonícím psím očím a kousek cukroví mu podstrčíme, měli bychom zachovat určitou míru. Psovi nesvědčí přejídání jeho přirozenou stravou, a tím spíš lidská strava je pro jeho organismus velmi zatěžující. Je lépe uspokojit psa laskominami pro něj určenými, které jsou v současné době v hojné míře na trhu. Pamatujte však – ani v tomto případě se nic nemá přehánět. Vánoční mlsání a měkké lidské srdce může o Vánocích způsobit našim miláčkům víc problémů a potíží než radostí. Z hlediska zdravé výživy není tradiční české štědrovečerní menu (obalovaný kapr a bramborový salát) příliš vhodné ani pro lidi. Ke kombinaci potravy zčásti smažené v rozpáleném oleji a zčásti naložené v majonéze přidejte nebezpečí v podobě polknuté rybí kostičky, a hladina cholesterolu vyskočí na maximum. Ušetřeme alespoň naše psy podobného nebezpečí! Nedávejme jim ochutnat ani uvařenou kapří hlavu, ani porci salátu s vejci a uzeninou! Nesypejme do psích misek vzorky vánočního cukroví! Ze zažívacích potíží se pejsek v lepším případě dostane sám, v horším skončí v ordinaci zvěrolékaře s vážně narušeným zdravím.
 Někteří psi si ovšem v nestřežené chvíli sami dopřejí vánoční cukroví přímo ze slavnostně prostřeného stolu a jiní zas dokáží s obdivuhodnou zručností odstrojit čokoládové ozdoby z vánočního stromku, aniž by se poranili o háčky nebo pozřeli sebemenší kousek staniolu. Určitě si je každý vědom, jaké bezprostřední nebezpečí číhá na psa právě v podobě spolknutého háčku či staniolu, a proto pokoj s podobnými lákadly nebudeme nechávat psovi v naší nepřítomnosti volně přístupný, abychom nepokoušeli jeho chutě a neriskovali zranění. Ale víme, že nesmíme psovi dávat čokoládu? Buď se pes dostane k čokoládě nepozorovaně, nebo mu ji chovatelé sami nabízejí z přemíry lásky a… řekněme neinformovanosti. Pokud pes pozře větší množství čokolády, následuje prudká otrava. Také u koček vyvolává pozření nadměrného množství čokolády závažné poruchy zdraví.
 Čokoláda obsahuje některé alkaloidy, z nichž theobromin pes či kočka nejenže nedokáže strávit, ale vyvolá u nich prudkou otravu, projevující se do 6 až 12 hodin zvracením, průjmy, srdeční arytmií, třesem a křečemi. Vzhledem k vysokému obsahu tuku v čokoládě se může přidat i akutní zánět slinivky břišní. Následuje kóma, srdeční a dýchací selhání a nakonec smrt. Pokud zjistíme, že se pes dostal k čokoládě, vyhledáme okamžitě pomoc veterináře. Úspěšnost lékařského zásahu závisí na tom, jak rychle se zvířeti pomoci dostalo. Nejnebezpečnějším druhem čokolády je pro psa čokoláda na vaření, která je ještě více toxická než běžné druhy čokolád hořkých. Nejvíce theobrominu obsahuje kakaový prášek a kakaová zrna, ale ta asi psovi příliš chutnat nebudou. Instantní kakaový prášek a mléčná čokoláda jsou už méně toxické a nejméně škodlivá je čokoláda bílá.  Pro 10 kilogramů těžkého psa má 700 gramů mléčné čokolády fatální důsledky.  Lékaři upozorňují, že nebezpečné je i dlouhodobé krmení psa čokoládou v menších dávkách. U takového zvířete lze očekávat nepříznivé změny především na ledvinách, na jejichž selhání může pes po nějaké době zemřít.
 Nebezpečí spojené s čokoládou neznamená, že by pes neměl vůbec jíst sladké, vždyť ve volné přírodě psovité šelmy také občas vyhledávají přezrálé ovoce. V omezené míře sladkosti pejskovi neublíží, ale také mu rozhodně nepomohou. A protože každý chovatel bude mít měřítko správné míry jinde, bude lépe, když sladkosti z psího jídelníčku úplně vyloučíme. Vyhneme se možným budoucím problémům s chrupem a především hrozící obezitě.
 Psi a alkohol? Bohužel, spousta lidí si nedokáže představit vánoční a hlavně silvestrovské oslavy bez nasávání alkoholu. Jaký mají vztah k alkoholu ostatní savci? Nejen člověk si může vypěstovat závislost. Tak třeba sloni se „opíjejí“ nakvašeným ovocem a v zoologických zahradách leckdy předstírají nemoc, aby dostali léky rozpuštěné v alkoholu, potenciálními alkoholiky jsou krysy, žal v pivu nebo lihu utápěli i dřívější pivovarští (či lihovarští) koně. U lidoopů jako nejbližších příbuzných člověka asi podobné sklony nikoho nepřekvapí, ale na druhou stranu byly již zaznamenány případy opilých papoušků či dokonce jelenů. Nedávno dokonce pohoršovala obyvatele kteréhosi amerického městečka opilá medvědice. Naproti tomu přivyknout na alkohol psa je údajně těžší. Psi většinou nesnášejí ani pach alkoholu a k opilcům se chovají buď ostražitě nebo agresivně.
 Přes všechny starosti a nedostatek času se snažme věnovat našim domácím mazlíčkům stejnou míru pozornosti a péče, jako po celý rok. Stresujícím dojmem působí také řada akustických projevů, které jsou už jaksi nedílnou součástí tohoto období. Dobré je být na tuto skutečnost předem připraven. Zejména psi jsou na hluk, který způsobuje zábavní pyrotechnika obzvláště citliví. U zvířat, u nichž máme již zkušenost, že toto prožívají velmi intenzivně, je třeba předejít zbytečným stresům. Lze toho dosáhnout včasnou návštěvou veterinárního lékaře, který po posouzení konstituce psa naordinuje příslušná neškodná sedativa. Jak pes, tak i vy pak můžete prožít klidný poslední den v roce. Pokud se rozhodnete v tento den klidnit psa tímto způsobem, je nezbytně nutné, abyste přesně dbali rad veterinárního lékaře, jak po tuto dobu se psem nakládat.
V případě, že máte psa, který je celoročně chován venku, dopřejte mu alespoň tyto dny pocit bezpečí a úkrytu pod vaší střechou. Předejdete tak zbytečným a nepříjemným situacím, v neposlední řadě případnému útěku vyděšeného psa.
 Neopomeňme téma pes či jiné zvíře, coby vánoční dárek. Je všeobecně známo, že po vánočních svátcích se plní psí útulky odloženými „dárečky“. Původně nadšení obdarovaní, kterými bývají zpravidla děti, svůj entuziasmus zakrátko ztratí pod tíhou povinností, které na ně přítomnost živého tvora klade, a které si dosud neuvědomovaly. Je nutné být si vědom toho, že pořízení psa je především starost, péče a odpovědnost za jeho budoucí život. V žádném případě nespoléhejte na to, že dítě toto dokáže zabezpečit. Starat se budete vy. Je dobré před takovýmto rozhodnutím uspořádat rodinnou debatu, probrat všechna pro i proti a zjistit, jestli celá rodina s novým členem domácnosti souhlasí, a po stránce péče i počítá. Dárek pod stromečkem pak sice přestává být překvapením, ale daleko důležitější je zodpovědný přístup a spokojenost nejen vaše, ale i vašeho nového přírůstku.
Na závěr nezůstáva nic jiné jen popřát všem milovníkům zvířat, jakož i jejich svěřencům krásné vánoční svátky a šťastný společný vstup do nového roku.