Se zubním kamenem jste se mnozí z Vás u vašeho miláčka již setkali, ale jen malá část chovatelů tuší jak může být tento zdravotní problém ve svých důsledcích nebezpečný. Nejedná se jen o estetickou záležitost spojenou s nepříjemným zápachem z tlamky zvířete. Stejně jako u nás lidí je zubní kámen u zvířat především civilizační chorobou, která se objevuje jako následek změny stravovacích návyků, skladby krmení a frekvence podávání potravy. Nejrizikovější skupinou jsou malá a střední plemena psů. Ví se, že zubní kámen vzniká ze zubního plaku a že se tento měkký povlak zubů tvoří neustále. Formuje se jako hmota vznikající ze zbytků krmiva, slin, slizničních buněk a bakterií dutiny ústní. Zubní plak velmi lehce přilne k zubní sklovině a reakcí s minerálními látkami slin se transformuje na mineralizovaný zubní kámen.

Uveďme si několik zásadních důvodů jak nám a Vašim zvířecím kamarádům škodí zubní kámen:

1. ESTETICKÝ PROBLÉM
Nejspíš existuje jen málo majitelů, kteří by se rádi pochlubili exkluzivním „kamenolomem“ a nezapomenutelným zápachem pocházejícím z tlamky jejich miláčka.

2. PARODONTITIDA
Toto je asi jeden s nejzávažnějších problémů. Bakterie obsažené v zubním plaku nebo kameni jsou ve velmi těsném kontaktu s tkání, která fixuje zub na svém místě s tzv. parodontem. Parodont je tvořený dásní, čelistní kostí, zubním cementem a scharpeovými vlákny. Tyto struktury jsou účinkem bakterií zubního plaku a kamene drážděné a vznikajícím zánětem postupně a nenávratně poškozované. Parodontitida se na začátku projevuje zarudnutím dásní, jejich zvýšenou citlivostí a krvácivostí, poté postupným obnažováním zubních krčků a kořenů, které končí vypadnutím poškozeného zubu. V pokročilém stádiu je tento proces nevratný. Problém parodontitidy však nekončí „pouhým“ vypadnutím zubu.  Zánětlivý proces spojený s hnisavou infekcí prostupuje čelistní kostí, vytváří se ložiska kostního zánětu, může docházet k tvorbě hnisavých píštělí v tvářové oblasti a ke vzniku patologických fraktur čelisti. Toto všechno jsou vážné a relativně časté komplikace parodontitidy. V neposlední řadě nesmíme zapomenout, že se jedná o velmi bolestivé onemocnění.
 
3. SYSTÉMOVÉ ÚČINKY
Dalším, poměrně závažným problémem jsou účinky zubního kamene a plaku na celý organismus zvířete – tzv. systémové účinky. Jak již bylo řečeno výše, zubní plak a kámen obsahují obrovské množství bakterií. Tyto bakterie se neustále uvolňují do krevního oběhu a velmi často se usazují na srdeční nitrobláně, chlopních srdce, ve vnitřní tkáni ledvin nebo jater. Velmi pomalu, ale progresivně  dochází k funkčnímu poškozování těchto orgánů. Statistiky uvádí, že přibližně v 60% umírají staří psi na komplikace spojené s oslabenou funkcí srdce a ledvin. Přítomnost zubního kamene dokáže proces selhávání dotyčných orgánů výrazně urychlit. Studie, které porovnávaly dobu přežívání pacientů s onemocněním srdce a ledvin zjistily, že rozdíl v přežívání byl v nkterých případech až 2roky – ve prospěch pacientů se ošetřovanými zuby a dásněmi. A to je fakt, který skutečně stojí za povšimnutí.

4. ÚČINKY NA ČLOVEKA
V poslední době se začínají objevovat informace o tom, že bakterie obsažené v zubním plaku a kameni můžou negativně ovlivňovat zdravotní stav člověka. Během štěkání, příjmu potravy, mazlení nebo při hře se bakterie uvolňují do vzduchu a ve formě infekčního aerorosolu (kapénková infekce) jsou roznášené nejen do okolí zvířete, ale i na vás. Většinou se samozdřejmě nejedná o závažné epidemie, ale často ani netušíte, že onemocnění, které jste považovali za angínu nebo infekci horních cest dýchacích jste „chytili“ od svého čtyřnohého miláčka. Ohroženou skupinou jsou zejména lidé s oslabeným nebo neokonale fungujícím imunitním systémem kam řadíme zejména děti, seniory, pacienty s diabetem, osoby s probíhající imunosupresivní nebo cytostatickou léčbou, ale i HIV pozitivní nemocné.

PREVENCE ZUBNÍHO KAMENE
Neexistuje žádná domácí prevence už vytvořeného zubního kamene. Pokud proces mineralizace zubního plaku již pokročil a na povrch zubů se usadil tvrdý kámen, je nutné ho odstranit mechanicky nebo pomocí ultrazvuku. V současné době dáváme přednost  ultrazvukovému odstraňování zubního kamene přístrojem. Tato metoda je na jedné straně velice šetrná k zubní sklovině a dostatečně razantní vůči zubnímu kameni na straně druhé. Ošetření probíhá v celkové anestezii a to zejména s ohledem na pohodlí a psychiku zvířete. Přece jen si musíme přiznat, že specifický zvuk vznikající při chodu přístroje, nepříjemné vibrace přenášené na zuby v průběhu ošetření, nutnost odstranění zubního kamene uloženého až v oblasti pod dásní zubního krčku a kořene nebo zubní extrakce jsou procedury, které by za plného vědomí dokázaly vyvést z klidu i největšího psího pohodáře. Do celkové narkózy je možné uvést pejska různým způsobem přičemž jako velmi výhodné se jeví postupy využívající krátkodobě působících anestetika podávaná nitrožilně, umožňujících řízení hloubky narkózy a úplné probuzení po zákroku tak, aby pacient odcházel z ordinace tzv. po svých. Tyto anestetika jsou šetrnější než běžně používaná a umožňují bezpečnější vedení anestezie i u psích seniorů nebo pacientů s onemocněním srdce či vnitřních orgánů. Dá se říci, že individuálně vybraná vhodná narkóza je pro pacienta menší riziko než zubní kámen se všemi jeho komplikacemi. Během vlastního zákroku se nejen odstraní zubní kámen, ale také se  provede ošetření mezizubních a poddásňových prostorů, vyleštění skloviny speciální pastou, v případě potřeby také extrakce postižených zubů nebo ošetření zubního kazu. Podle stupně postižení parodontu se nezřídka podávají antibiotika celkově ve formě tablet a to jak před zákrokem samotným tak i po něm. Takto ošetřený pacient je vhodným adeptem u kterého je možné začít s aktivní prevencí.

 JAK NA TO ?

Máme několik možností, všechny mají jednoho společného jmenovatele.
Bojují proti usazování zubního plaku – zubnímu povlaku proti kterému musíme aktivně zasáhnout ještě před tím než se přemění na kámen.

1. Pravidelné čištění zubů
Je nejefektivnější metodou, kterou se dá zabránit tvorbě zubního kamene. Stejně jako u člověka neexistuje lepší způsob čištění zubů než pomocí zubní pasty a kartáčku. Kartáček Vám nabídneme speciální pro pejsky, stejně tak jako zubní pastu s kuřecí nebo jinou příchutí. Důležité je čistit zejména vnější – tvářové strany zubů pohybem zhora dolů. Tímto dojde ke setření zubního plaku, vyčistí se žlábek mezi zubem a dásní. Dochází také k masáži dásní, které se stávají zdravější a odolnější vůči infekci. Vnitřní strany zubů není tak důležité čistit protože to za vás provede psí jazyk a také proto, že u některých jedinců by se mohlo jednat o docela nebezpečnou proceduru.
Pokud není váš psí kamarád zvyklý na čištění zubů tak to nevzdávejte bez boje. Uvádí se, že je potřeba minimálně 2 měsíců než si pes nebo kočka zvykne. Pak se zubní hygiena stává každodenní rutinou stejně jako péče o srst nebo utírání tlapek.
2. Používání protiplakových gelů
Tyto gely obsahují vysoce účinné prostředky, které zabraňují tvoření zubního plaku. Mají také výrazné desinfekční  a antibakteriální účinky. Nanáší se 1-2 x denně na povrch dásní a zubů pomocí aplikátoru nebo přímo prstem obaleným kouskem gázy či obvazu. Aplikace se provádí asi půl hodiny po nakrmení. Po nanesení je doporučeno nakrátko odejmout tekutiny, jinak by došlo k omezení účinku gelu
  
3. Krmení
Také některá granulovaná krmiva mají schopnost omezit výkyt zubního kamene. Tato jejich vlastnost je daná speciální texturou granulí, které pak při kousání odstraňují nánosy z povrchu zubů.
Výrobci komerčních diet přidávají do granulí tzv.polyfosfáty výrazně omezující mineralizaci zubního plaku a jeho přeměnu v zubní kámen. U některých firem se dokonce setkáváme s tvrzením, že jejich výrobek je schopný omezit tvorbu zubního kamene až o 55%.

4. Žvýkací plátky
Většinou se jedná o kousky kůže nebo šlach, které jsou obohaceny o speciální enzymy. Využívá se mechanického účinku žvýkání a enzymatického způsobu rozkladu zbytků potravy v dutině tlamkové. Funguje to docela dobře, ale pouze v tu chvíli, kdy má pejsek nebo kočka zrovna náladu na žvýkání, což ve většině případů není celý den. Tato metoda boje proti zubnímu kameni je nejméně efektivní a má význam jen v kombinaci s výše uvedenými postupy.